shivajimargale12 shivajimargale12
  • 26-04-2021
  • Mathematics
contestada

Find the cost of 6 kg rice, if the cost of 10 kg rice is 325 rupees .​

Respuesta :

ayrahivy
ayrahivy ayrahivy
  • 26-04-2021

Answer:

195 rupees

Step-by-step explanation:

10kg=325 rupees

6kg=?

Cross multiplication;

=6×325/10

=1950/10

=195 rupees

Answer Link

Otras preguntas

can anyone help me please ​
Sort the sentences based on whether they describe the properties of a heterogeneous or a homogenous mixture.
nomenclature of this compoundspammers will be reported​
. A teacher pushes a desk across the floor for a distance of 5 meters. She exerted a horizontal force of 20N. How much work was done?
For shipping the retailer charges a $4.95 flat fee or 5.75% of the total purchase, whichever is greater. If Lucia's total purchase is $78.99, how much shipping
SOMEONE QUICK PLEASE I NEED RIDDLES FOR MY ELA HW
How many moles of chlorine could be produced by decomposing 157g NaCl? 2NaCl --> 2Na+Cl2
III. Change into passive voice. 1. The teacher always welcomes new students. → 2. People speak English all over the world. → 3. Thomas Edison invented the pho
Read the excerpt from act i of hamlet. Ghost: upon my secure hour thy uncle stole, with juice of cursed hebona in a vial, and in the porches of mine ears did po
PLZ HELP ME!! IF YOUR A GENUIS The equation 4.05p+14.40=4.50(p+3) represents the number of p of pounds of penuts you need to make a trail mix. How many pounds