mbelling23 mbelling23
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

The chess team held a fundraiser. One member sold 4 candy bars for $4.20. What was the cost of one candy bar?

Respuesta :

anthonyabouzeid4
anthonyabouzeid4 anthonyabouzeid4
  • 21-05-2021
We know that he got 4.20$ for 4 candies so for one candy we do:

4.20/4= 1.05$ for one candy bar.

Explanation: to know the price of one candy bar you must divide the total cost of the 4 candies which is 4.20$, by the number of candies which is 4, and that gives you the cost of one candy which is 1.05 $.
Answer Link
fernanda6492 fernanda6492
  • 21-05-2021
The answer is $1.5

Because your have to Divide 4 by $4.20
Answer Link

Otras preguntas

How is linkage used to make gene maps?
how many atoms are there in 1.3 x 10^22 molecules of N(O)2
What percent of 125 is 24
a substance that moves  across a cell membrane without using the cells energy tends to move?a.)  away from the area of equilibriumb.) away from the area where i
Please help!! There's a picture.
Calculate the surface area of a cube with side measurement of 3.2 inches?
area of room is 320 and width is 4/5 of length
Please help!! There's a picture.
how does muscle fatigue help maintain homeostasis?
Find a number that is more than 50 but less than 100. When the number divided by 7, the remainder is 4. When the number is divided by 10, the remainder is 8. Wh