aydinr4 aydinr4
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $15 for 12 pounds of apples. What unit rate did Jessica pay for the apples?

Respuesta :

loreanipaloma
loreanipaloma loreanipaloma
  • 21-05-2021

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

15/12 = 1.25

1.25 per pound x 12 lbs = $15

Answer Link

Otras preguntas

Factor completely 3x2 + 9x − 54.l
When correcting a dangling modifier, what is a good question to ask?
Which statement correctly explains the reasons that the Compromise of 1820 and the Compromise of 1850 were unsuccessful at solving the nation's issues? Slave l
How many times a year does a dove lay eggs?
What are the solution(s) of x2-4=0
Who did the United States support when Vietnam first split into North and South Vietnam?
People often forget this secret to making a positive first impression:
California is sunny. I decided to move there. Which answer choice best uses a transition to connect the ideas in these sentences? Because California is sunn
A set of equations is given below: Equation C: y = 6x + 9 Equation D: y = 6x + 2 Which of the following best describes the number of solutions to the given set
BRAINLIEST ANSWER WILL GO TO BRAINLIEST ANSWER!!!! PLEASE I NEED THIS DONE!!!!!! Classify the following reaction: 2H2O 2H2 + O2 synthesis neutralization (N