BossPrincess3819 BossPrincess3819
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 10 cans of soup costs $14. An individual can costs $2. You need at least 25 cans. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

rkt86t7k8m
rkt86t7k8m rkt86t7k8m
  • 21-05-2021
14 x 2= $28
5 x 2= $10
the answer is $38
Answer Link
spectrojamz
spectrojamz spectrojamz
  • 21-05-2021

Step-by-step explanation:

Since each package of 10cans costs $14

25cans would be 2 packages + 5 (since a package has 10)

So

14$ x 2 + 2$ x 5

=38$.

Answer Link

Otras preguntas

For a Van de Graaff generator to acquire a charge on its surface what must happen? A. Positive and negative charges must be exactly equal in proportion to each
MASTER OF PHYSICS NEEDED Find the current through and the voltage across the 10 OHMS resistor in the circuit shown 10 v battery -------- r1 10 OHM & r2 6.0
How do I find the steps to answer this problem 1-digit by 3-digit problem with a product of 3,282?
number 15 please and thanks
How many seismographs are needed to find the epicenter of an earthquake? Why is this number significant? Please Answer!
What is mBC? A. 50 B. 80 C.100 D.130
What is a quadratic function?
Which statement best describes the United States during the 1960s? A. President Johnson became more popular as the decade progressed. B. The nation experienced
The violin, viola, cello, and bass are all in the string family. The violin and viola are held under the chin, and while the viola is larger than the violin, th
One hypothesis about the origin of the building blocks for life is that they werea.made inside meteors. b.formed when lightning struck water. c.started by the