joshmith006 joshmith006
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3 1/4
kg apples is ₹ 130. Find the cost of 1 kg of apples.

Respuesta :

ferrybukantoro
ferrybukantoro ferrybukantoro
  • 24-05-2021

Answer:

₹ 40

Step-by-step explanation:

the cost of 1 kg = 1/ (3¼) × 130

= 1/ (13/4) × 130

= 4/13 × 130 = 40

Answer Link

Otras preguntas

which statement best describes the difference between preservation and restoration (A- Preservation is lengthy while restoration is relatively quick.) (B- Resto
Which one of the following words is spelled correctly? A. Believe B. Niether C. Reciept D. Foriegn
When you have a triangle and 2 of 3 angles are given the degrees and the last one is unknown, you subtract the two given degrees from each other to get your unk
Suppose there are 500 units of energy available at the producer level of the energy pyramid. Approximately how many units of energy are available to the first-l
Which of the following has the greatest impact on human settlement in Iraq? A( oil resources B( mountain terrain C( coastal lands D( fresh water scources
Which sentence is punctuated correctly? a. Most children's parents tell them not to talk to strangers. b. Most children's parents tell "them not to talk to str
4,000,000,000,000 in scientific notation
what is a two dimensional shape that has 4 sides that are the same length
which of the following countries is in central america A. Cuba B.guatemala C.puerto Rico D.haiti
What is a characteristic or behavior that helps a plant or animal survive known as? adaption evolution mutation trait