courtneyabrahams courtneyabrahams
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jayden has $20.56. He buys an apple for $0.79 and a granola bar for $1.78. How much money does Jayden have now? A
$2.57

B
$17.99

C
$18.01

D
$23.13

Respuesta :

etherealangie etherealangie
  • 25-05-2021
The answer to this is b
Answer Link
LuisaMaria LuisaMaria
  • 25-05-2021

Answer:

B:

$17.99

Step-by-step explanation:

Add the total amount spent: $0.79 (apple)+ $1.78 (granola bar)=$2.57

Subtract from the money Jayden has: $20.56-$2.57=$17.99

Hope This Helps!!

Answer Link

Otras preguntas

is a bicycling business socially efficient?
What did France do in 1883?
Lamar has just gotten a new job and is attending a company party where he will meet his colleagues for the first time. His boss escorts him around to small grou
The Cayman Islands, Montserrat, Jamaica, and the Bahamas are all
Select the correct answer Which table shows a proportional relationship between x and y? A
Which statement about the difference between autotrophs and heterotrophs is true? A. Autotrophs transform radiant energy into chemical energy, but heterotrophs
PLEASE HURRYY !!!!!Based on the quote, how does the Department of Education reach its goals? It gives all responsibility for education to state and local leader
Read the passage and then answer the question. Pestilence, that old follower of warfare, did not arrive until the very end of [ World War 1] in 1918. For four y
The combining of light nuclei is called_____.
where do elctrons get their energy in photosytem I