yarelymorales330 yarelymorales330
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

HELP PLEASE Connie can buy 48 roses for $120. Which is the cost per rose? A $1.20 B $2.50 © $3.00 D $4.00​

Respuesta :

MiaBreznau
MiaBreznau MiaBreznau
  • 25-05-2021

Answer:

B: $2.50

Step-by-step explanation:

$120 ÷ 48 roses = cost per rose ($2.50)

Answer Link

Otras preguntas

How were American Indians impacted by the Great Depression? Check all that apply. A.They lacked support from the federal government. B.They experienced poverty
please help me please i really need help please
A 2.0 kg cart has a momentum of 10.0 kg m/s. What is its velocity? A.)22 m/s B.) 2.0 m/s C.) 5.0 m/s D.) 20. m/s
1.16 is what percent of 58
Which sentence has a correlative construction error? URGENT WILL GIVE BRAINLIEST!!!! A) Neither snow nor sleet nor rainy weather can keep me away from my daily
Aluminum comes from A. bauxite B. Rocks C. Iron ore D. Salt mines
a water tower that is 132 feet tall casts a 48-foot shadow. if Shannon is 5'6"inches tall abd standing near the tower, find the length of her shadow​
Awarding 30 points and brainliest answer! Is it legal to burn an American flag in protest? What constitutional amendment involves such action?
29. Who "controls” supply?
Please I need help with this