aideliz376496 aideliz376496
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Waylon bought 8 pizzas and spent a total of $96. How much did each pizza
cost?

Respuesta :

leibrandon1
leibrandon1 leibrandon1
  • 25-05-2021

Answer:

12 (Waylon's a big eater)

Step-by-step explanation:

To find how much one pizza cost, we simply divide the cost and the total amount, so:

96 ÷ 8 = 12

-------

Have a good day :)

Answer Link

Otras preguntas

Discuss how business organisations have had to adapt their working practices in response to the increased use of personal digital devices.
A plane intersects this rectangular prism perpendicular to the prism’s base. Which two-dimensional figure is the cross section that results from the intersectio
A triangle has a base of 17 inches and an area of 127.5 in.² what is the height of the triangle
what factor of the number 144 is neither prime nor composite?
1. according to the geneva accords, ~france would gain control of vietnam. ~vietnam would be divided into two countries ~the united states would install a tempo
solve each equation. Check your solution. 39=1 3/10b 1/2e= 1/4 2/5g= 3/5 btw thx to all who have helped me in the past :-) and also future ppl (~_~) it's apprec
Which process produces the most ATP per molecule of glucose? A. Anaerobic respiration in a yeast cell B. Aerobic respiration in a bacterial cell C
how could you use the barometer to determine the height of a building?
Who was a famous anthropologist who believed that to truly learn about another' s culture and their customs you needed to live among the people?
Which vessel directly supplies the heart muscle with blood?