NoheartkT NoheartkT
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

A jar of 150 marbles costs $4.50. If the cost varies directly with the number of marbles in the
jar, what should a jar of 250 marbles cost?

Respuesta :

AbigayIe
AbigayIe AbigayIe
  • 25-05-2021
250 Marbles cost $7.50

4.50/150=0.03
0.03x250=7.5
Answer Link

Otras preguntas

what is 3m+15 factorised
Supervisory responsibilities tend to bring out a person's negative side. True or False
Let f(x) = x^2 + 6 and g(x) = x+8/x. Find (g ° f)(-7)
Jesse claims that his goldfish weighs about 4 pounds.is jesses claim reasonable explain
Is aminalia unicellular or multicellular ?????
how many capitals are in the united states
What modern nations were part of Charlemagne's empire
Use the functions m(x) = 5x + 4 and n(x) = 6x − 9 to complete the function operations listed below. Part A: Find (m + n)(x). Show your work. Part B: Find (m ⋅
A population ecologist determines the number of oak trees per square unit in a forest. What is he trying to infer by doing so?
An amateur astronomer thinks he may have seen unusual event in the sky he needs to describe the location to a nearby servatory which of the following should he