katiewilliams17 katiewilliams17
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on apples?

7.64 for 8 lbs of apples

12.81 for 14 lbs of apples

Respuesta :

jmay433
jmay433 jmay433
  • 25-05-2021

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

Answer Link

Otras preguntas

A man was 24 years old when his son was born. Now he is three times as old as his son. Find the age of the son.
Q10. The diagram shows a solid cone. The radius of the base of the cone is 5 cm. The total surface area of the cone is 907 cm² Work out the volume of the cone
hitler want to believe that poster what technique and why
help please Which expression is equivalent to −3(b − 7)? −3b − 21 −3b + 21 −3b − 7 3b + 7
Listen, read the question, and choose the option that best answers the question. Based on the audio, which statement is correct about what Alana does to get rea
Find a*b a = 4i + 8j b = -2i + 3j
Can someone please help me this is geometry
How have you used the promise of a pleasurable consequence or reward to modify your own behavior or the behavior of others?
The image on a baseball card is being dilated to create the same image on a large poster. The area of the baseball card is 7 in". The 2 area of the poster being
Which divides the roles and responsibilities of Congress into four categories: exercises constitutional power, legislates, represents constituents, and balances