oliviaalejandro11
oliviaalejandro11 oliviaalejandro11
  • 26-05-2021
  • Mathematics
contestada

Mr.Jamison brought 15 tubs of paint for the art classes he teaches for his Elementary kids. He paid $63.90 for the paint.If each tube of paint costs the same amount, what was the price of one tube?​

Respuesta :

mathily
mathily mathily
  • 26-05-2021

Answer:

$4.26

Step-by-step explanation:

63.90 divide by 15 = $4.26

the price of one tube is $4.26

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression:
a number between 20 and 30 that is divisible by 4
Definition of foreign key
20 points!Why were goods traded between Europe and Asia so expensive when using overland trade routes?A. There were many people involved along the way that all
I need help with this Geometry assignment
Katie set her watch 5 seconds behind, and it falls behind another 1 second every day. How far behind is Katie's watch if she last set it 93 days ago?
y varies inversely as x. If x = 5 then y = 4. Find y when x = 7.
which equation us equivalent to the given equation? x^2 - 6x = 8 (x-3)^2 = 17 (x-3)^2 = 14 (x-6)^2 = 20 (x-6)^2 = 44
Subtract. Use a number line to help you find the answer URGENT!!!!
What are the effects of the world war two