chipembelenichodemus
chipembelenichodemus chipembelenichodemus
  • 26-05-2021
  • Business
contestada

examples of veriable costs​

Respuesta :

economicsstudent2021
economicsstudent2021 economicsstudent2021
  • 26-05-2021

Answer:

Exmples are : labor wage, cost of inputs

Explanation:

Variable cost are the costs that are changing with changing in inputs or production.

Answer Link

Otras preguntas

What happens when you mix soil with water?
what is the word for not knowing what is going on around you
Which of the following makes a true statement? (5 points) The Senate has a Rules Committee that sets limits and rules for both the House and Senate on debating
This helps to flavor food but too much can be harmful, especially to blood pressure. Fats Sugars Vitamins Soduim Pepper ..
Find the unit rate: $15 for 4 quarts
Daniel is three years older than twice his brother's age. Daniel is 17. Fill in the box with the expression that represents the age of Daniel's brother. Let b r
Manny purchased a new car thos year for 20,500 dollars. The car is expected to depreciate at an annaul rate of 16%. About how much will Manny's car be worth aft
Which occurred after the Spanish introduced the horse to North America? A. Eastern Woodland Indians increased the size of their fields. B. Southwestern Indians
Describe Claudia’s life as a young girl on a farm.
three of the angles of a quadrilateral are 53°, 127° and 72°. What is the size of the 4th angle?