alekiannchihuahua628 alekiannchihuahua628
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

A 15-day supply of vitamins costs $1.74, what is the price in cents per day?

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 21-06-2021

Answer:

it costs 12 cents per day.

Step-by-step explanation:

15 days cost $1.74

1 day then costs 1.74/15 = $0.116 ≈ $0.12

Answer Link

Otras preguntas

Need help with number 3
Mark argues that proteins within the body have two functions: structure and transport. Sara disagrees. Which significant function of proteins did Mark omit from
AP government : redistricting No right or wrong answer Is having state Republican or Democrat legislators draw their own maps a good or bad practice? Why ?
Which are examples of projectile motion? Check all that apply. A. A golf ball driven into the air. B. A tennis ball lobbed over the net. C. An arrow flying towa
What is calculus in term of definition
how does the type of crust at a convergent plate boundary affect the occurrence of subduction zones ?
how to operate functions using division
Help plz i need help k
Audra was drawling a picture
What are more 1/3 miles or 1762 feets