khadijataher08
khadijataher08 khadijataher08
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

Verify that a÷(b+c)=(a÷b)+(a ÷c), a=10 , b=5 , 6=2​

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 26-06-2021

Answer:

a÷(b+c)≠(a÷b)+(a ÷c)

Step-by-step explanation:

To verify that a÷(b+c)=(a÷b)+(a ÷c)

Using the values ;

a=10 , b=5 , 6=2​

plugging the values into a÷(b+c) should give the same result as (a÷b)+(a ÷c) ;

That is, right hand side = left hand side

a÷(b+c) = 10 ÷ (5+ 2)

a÷(b+c) = 10 / 7

Also;

(a÷b)+(a ÷c) = (10/5) + (10/2) = 2 + 5 = 7

Given the result, it can be seen that ;

RHS ≠ LHS

10/7 ≠ 7

Answer Link

Otras preguntas

if ######## or 12.0E+3 what should you do so the cell will display the actual number? a) delete the cell b) widen the column c) merge the cell d) split the cell
x y 1 -5 2 -4 3 -3 4 -4 5 -5 Which equation is represented by the table? a.) y = |x - 3| - 3 b.) y = - |x + 3| - 3 c.) y = - |x - 3| - 3 d.) y = |x + 3|
The four types of infections are: Viral, bacterial, fungal and _____. A.ribosomal B.rickettsial
The equation for impulse is I = Ft, where I is impulse, F is force, and t is time. The units for impulse are N . s. a. what is the impulse when there is a force
Please help with answer 11 and 12 please
what is quarterly disbursements​
in three sentences or more explain some of the reason that the united states entered worl war 1
Solve the system [tex]\left \{ {{y^2-26=-x^2} \atop {x-y=6}} \right.[/tex]
I need help pls thx​
Tanisha spends $20.90 on $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?