yurichard114 yurichard114
  • 23-07-2021
  • Mathematics
contestada

Find the principal amount invested if there is $9300 in the account after 5 years and earned 4% simple interest per year.

Respuesta :

MommaBear2012 MommaBear2012
  • 23-07-2021

Answer:

11314.87379 (This is still rounded).

Step-by-step explanation:

Year 1:

9300*4%=372. 9300+372=9672.

Year 2:

9672*4%=386.88. 386.88=10058.88.

Year 3:

10058.88*4%=402.3552. 402.3552+10058.88=10461.2352.

Year 4:

10461.2352*4%=418.449408. 418.449408+10461.2352=10879.68461

Year 5:

10879.68461*4%=435.1873843. 435.1873843+10879.68461=11314.87379.

Answer Link

Otras preguntas

How do I do slope intercept for y=3x-4
Find the coordinates of the midpoint of a segment having the given end pointsC. C(9,5),D(17,4) I can't figure it out.
if an organism can not reproduce,is it still considered living?why?
I have this weird question that has to do with linear equations (I think), and this is what it says. Let f(x) = 4x - 5 A. Find f(3) B. Find x when f(x) = -21 C
inez waters her plants every two days she trim them every 15 days she did both today when will she do both again
A people-moving conveyor-belt moves a 600-newton person a distance of 100 meters through the airport. a. How much work was done? b. The same 600-newton person l
I have this weird question that has to do with linear equations (I think), and this is what it says. Let f(x) = 4x - 5 A. Find f(3) B. Find x when f(x) = -21 C
What are the four basic parts found in all cells?
The opposite of x squared plus 5?
Which term is used for the tendency of an object to resist a change in its motion? A. acceleration B. displacement C. momentum D. inertia