hanaaaamontana
hanaaaamontana hanaaaamontana
  • 22-08-2021
  • Mathematics
contestada

A student bought a book for $7 and a pen. The total cost was $9. Which of the following equations can be used to find the cost of the pen? ​

A student bought a book for 7 and a pen The total cost was 9 Which of the following equations can be used to find the cost of the pen class=

Respuesta :

amazingawesome360
amazingawesome360 amazingawesome360
  • 22-08-2021

Answer: D

Step-by-step explanation:

$7 = cost of book

(p) = cost of pen as a variable

add them together, for total price: $9

7+p=9

Answer Link

Otras preguntas

Your doctor prescribes you to take 400 mg of medicine every eight hours. How many ounces of medicine do you take in a day
Ramiro earns $20 per hour during the week and $30 per hour for overtime on the weekends. one week ramiro earned a total of $650. he worked 5 times as many hours
A box is 2 feet wide. if one notepad is 2 inches wide, how many notepads can fit in the box?
What’s the are of the above figure which has sides of length 6 and 8
(x+6)x-3)help me pleases
What city listed on the map might have been experiencing thundershowers at the time this map was drawn?
The sales tax rate is 10% . If Bonnie buys a mop priced at $3, how much tax will she pay?
Please help I will mark brainliest and give 20 points! Samantha types 40 words per minute. How many words can she type in 8 minutes? This is a unit rate questio
Which is the best summary of “Out, Out—”? A) A boy dies after an accident with a power saw. B) A boy’s father teaches him to use a power saw. C) A boy begs the
how many triangles equal 360 degrees