hanaaaamontana
hanaaaamontana hanaaaamontana
  • 22-08-2021
  • Mathematics
contestada

Jungwon has $15. Notepads cost $2.50 each. How many notepads can Jungwon buy?​

Respuesta :

nolds77
nolds77 nolds77
  • 22-08-2021
15 divided by 2.50 is 6
Answer Link
MisterZeng
MisterZeng MisterZeng
  • 22-08-2021
So Jungwon has $15 and each notepad costs $2.50. We need to find out how many notepads Jungwon can buy with $15. Simply take $15 and divide that by $2.50, you get 6. Jungwon can buy 6 notepads with $15.
Answer Link

Otras preguntas

Why is active listening an important skill for your future career?
let f(x) = -3x - 1 and g(x) = x2 + 4. find (f•g)(-4) then (f•g)(-4) =
Why would two poles of different magnets repel one another?
PLEASE HELP ME In ΔABC, find the measure of ∡A rounded to the nearest tenth. Triangle ABC where angle C is a right angle. AB measures 36 point 7. BC measures 1
Ok so I can get to a certain part when I get to that part I don’t know what to do after that
Landon is standing in a hole that is 5.1 ft deep. He throws a rock, and it goes up into the air, out of the hole, and then lands on the ground above. The path o
Which expression demonstrates the use lf the commutative property of addition in the first step of simplifying the expression (-1+i) + (21+5i)?
a radio advertisement, in Spanish, for your favorite restaurant or any local eatery that you’ve been to.
The selling price of a dining table is $250.00, the markup is 40%. What is the cost of the table? $210.00 $150.00 $178.57 $350.00
Write the difference of 17x−13y+8 and 20x+6y