chrisowusu358
chrisowusu358 chrisowusu358
  • 23-08-2021
  • Mathematics
contestada

4 adults consumed food costing $60 for 3days. For the same food cost ,what would be the cost of food consumed by 7 adults for 5days?

​

Respuesta :

BillyWong422
BillyWong422 BillyWong422
  • 23-08-2021

Answer:

$175

Step-by-step explanation:

$60÷3÷4 =5

$5 is the cost of one adult's food for one day.

$5×7×5

=$175

$175 is the cost of food consumed by 7 adults for 5 days.

Answer Link

Otras preguntas

La hermana de Sofía es joven, rubia y no tiene lentes. ¿Cómo se llama la hermana de Sofía? A) Victoria B) Cristina C) Leonor D) Irene
What is this a picture of
rewrite! Write an new and equivalent equation that is easier to solve
solve quadratic 2x^2 -7 +6 =0
Will give brainlyest if your right!!! which country does this passage describe? This country provides information technology and software services around the wo
Use the elimination method to find each pair of simultaneous equation10a -2b= 303a - 2b=2​
3 Which of the following is an example of an expression? O3y = 2y + 11 O 2x + 3y = 2x + 2y + 11 O 2x + 2y + 3y O 2x + 2y + 3y = 2x + 2y + 11 Skip 5/6 complete 4
what did they do to protest in the reform movement
Which graph best describes the function y=|x+5|+2
who invented adjectives? If possible with the person's birth date, death age, home country and nickname.