mollycarreras mollycarreras
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

The gift shop sold 12
magnets for $24. What is
the unit price?

Respuesta :

kaneki2117
kaneki2117 kaneki2117
  • 21-09-2021

Answer:

24÷12

12×2=24

they sold each magnet for $2

Answer Link
amayawilliams39
amayawilliams39 amayawilliams39
  • 21-09-2021

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

To find the unit price, divide the total price by the number of items. A unit price is a unit rate for one item.

24/12 = $2

Answer Link

Otras preguntas

Why do you think most native American groups did not form large empires like the Aztec and Inca did?
how many times will 70 divide by 2
How could having a knowledge of density be useful in everyday life
Mrs.simpson's class has 10 girls and 15 boys.  What is the ratio of girls to boys?
what is 7 14/15 as an improper fraction
Who urged her husband to "remember the ladies"? Why did she say this ?
what fraction of 360 is 270 degrees
1)      Um número somado com sua quarta parte é igual a 80. Qual é esse número?
What is 17.5% as a decimal?
what is half of 750 i really need help