ritsjones123 ritsjones123
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

solve: 2.40X=40 to find out how many cookies that cost $2.40 each can be bought with $40.

Respuesta :

briannalebeaux briannalebeaux
  • 21-09-2021

Answer:

2.40x= 40

Step-by-step explanation:

Jon's teacher wants to buy giant cookies for the entire class

cookies cost $2.40 each

Let x be the number of cookies bought

Each cookies cost is 2.40

x cookies cost is 2.40x

total amount is $40

So the equation is 40x=40

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP 30 PTS ):
What is the relationship between the Second Great Awakening and the reform movements of the early 1800s.
a house that costs 200000 will appreciate in value by 3% each year. find the value of the house after 3 years
The process by which organisms best suited for the environment survive is called
At what values of x does the graph of f(x) = sin x intersect the x-axis?
if you burn 300 calories while exercising for 12 minutes, how many calories will you burn for exercising for 30 mins
Factor the expression. 4x + 8 The factored expression is
Someone please help me?
Why did Jefferson have little power over the judiciary
math help how do I do this and what should I get for the answer