littlecuzs9774 littlecuzs9774
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

notecards cost $4 for a pack of 12. jenna gives the cashier $16 to buy the notecards. she gets $4 in change. how many packs of notecards does jenna buy?

Respuesta :

dgales528
dgales528 dgales528
  • 22-09-2021

Answer: 3 packs of notecards.

Step-by-step explanation:

Since it costs $4 for a pack of 12, we could use multiplying to find the answer.

$4 x 3 = 12

$16 - $4 = $12

Therefore, Jenna buys 3 packs.

Answer Link

Otras preguntas

What is the result of converting 20 ounces into pounds
As an airplane is flying 20.0 degrees north of east at a speed of 750 km/h. How fast is it moving to the north
A parallelogram has an area of 37.72 m2 and a height of 4.6 m. How long is the base of the parallelogram?
What is the best approximation for the perimeter of a semicircle with a diameter of 12 cm? Use 3.14 to approximate pi. 18.84 cm 30.84 cm 61.68 cm 75.36 cm
What replaced the colonial post riders?
Gustavo created a four-part spinner to represent the four prizes that he had an equal chance of winning: a video game system, a bicycle, a watch, and a gift car
cities along the pacific rim have experienced rapid: A. religious freedom. B. industrialization C. inflation D. economic restriction
Why is the knight in la belle dame sans merci so pale and ill?
Which of the following describes the process of deflation. A. The wind removes surface particles, resulting in lower land surface. B.The surface of mountains a
What potential crisis did Eleanor Roosevelt help resolve on behalf of President Roosevelt? the return of the Bonus Army the banking collapse the rise of une