aidenfink aidenfink
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

Linette bought apples at $1.74 per pound. If she bought 5 pounds of apples, how
much did she pay?

Respuesta :

edicc edicc
  • 22-09-2021
She paid $8.70

$1.74 x 5= $8.70
Answer Link
myf19062 myf19062
  • 22-09-2021

Answer:

$8.70

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

help with this please!!
i need help with this problem
If f(x)=3x and g(x)=1/x, what is the domain of (g o f)(x)?
In the poem “Barbara Frietchie,” what happened before Stonewall Jackson yelled, “Halt!”? He blushed from shame. He saw the old flag. The rifle fired. The flag
Which of these most directly impacts a persons physical health? a. food and nutritionB. friendshipC. feelingsD. mood
Tatenda takes t seconds to mow a square meter of lawn and Ciara takes c seconds to mow a square meter of lawn. Tatenda mows 700 square meters of lawn per week a
Given: mEDF = 120°; mADB = (3x)°; mBDC = (2x)°Prove: x = 24What is the missing reason in step 3?vertical angles are congruentsubstitutiondefinition of congruenc
The _____ Treaty was an agreement made in 1851 between Native American tribes and the U.S. government over the issues of settlement and protection.
PLEASE HELP ASAP 34 BRAINLY POINTS 1) Determine the relationship between the x- and y- values. {(1, -1), (2, -2), (3, -3), (4, -4)} Type your answer as an equat
What kind of storage is an internet service that provides storage to computer or mobile users?