kenxann2004 kenxann2004
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar sign.
What is the cost of 1 goldfish?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2021

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar.

  • Cost of 12 goldfish = $3
  • Cost of 1 goldfish = $3/12 = $1/4

= $0.25

The cost of 1 goldfish is $0.25.

Answer Link

Otras preguntas

how did the british government responded to the colonial concerns expressed during the Boston tea party
Reagan’s supply side economic policy called for: a. an increase in taxes c. a freeze in wages and prices b. an increase in government spending d. a decrease
why do cells use both DNA and RNA in protein synthesis?
The Midwestern United States is an example of which type of culture region
Estimate a flag in RULER, or FEET with a 12 inch ruler
a hot air balloon has a volume of 99 L at 15°C. to what temperature must be heated to raise its volume to 1200 L ,assuming the pressure remains constant? T =.
Who was euryalus in Latin?
The height of a rectangular prism is 2 meters.The width of the prism is 2 times the height and the length is 2 times the width. What is they're attest number of
What valuable resource is found in large supply in the Midlands of England?
What is a soliloquy in a drama? a speech by a character who is the only one talking and addressing other characters a speech by a character who is alone onstage