qmkx5mhdrn qmkx5mhdrn
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

Tell whether the rates are equivalent.
$2.56 per
11
pound
$0.48 per 6 ounces
Justify your answer

Respuesta :

SpringDing08
SpringDing08 SpringDing08
  • 24-09-2021

Answer:

No

Step-by-step explanation:

If there are 16 ounces in 1 pound then 176 ounces would equal 11 pounds. If you get $0.48 per 6 ounces then you would be making $14.08 off of 176 ounces.

Answer Link

Otras preguntas

How much would you need to deposit in an account now in order to have $5,000.00 in the account in 821 days? Assume the account earns 5 % simple interest. You w
Груз тянут с помощью пружины равномерно. Пружина, жесткостью 300 Н/м растянулась на 1 см. А) Укажите силы, действующие на груз на чертеже. В) Запишите уравнения
How do I find the value of a + b + c?
Mostly everyone would agree that pollution is undesirable. But cleaner environment requires higher production costs and a lower level of output. It is difficult
PLEAS HELP. ITS URGENTTTTT ILL MARK U BRAI LIST
If anyone has an idea of what this means, feel free to let me know!​
3. Write < or > for each pair of numbers. -6.48 -6.5 5.983 5.99 3.09. 3.01
bir sayının çeyreği ile bu sayının 1\8 inin toplamı bu sayının kaçta kaçıdır
Which of the following best describes the Quartering Act? A. Colonists were required to pay a quarter tax on sugar B. Colonists were required to supply housing
Que diferencias existen entre los elementos expresivos de la danza y de las artes plásticas?