gingerpeyton
gingerpeyton gingerpeyton
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

The table below shows a correct representation that 12 pounds (lb) of sugar cost $4:

lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb
$1 $1 $1

Respuesta :

babangamon
babangamon babangamon
  • 24-09-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

12lb=$4

X = $1

12=4x

x = 3

Therefore; $1 is 3lb

Answer Link

Otras preguntas

Is the passage of dialogue written correctly or incorrectly? "Are you confident that the car can be repaired?" Dad asked. "Yes, it will only take a few days," s
The golf club needs to raise $2,620.00 for a trip to play golf at Augusta Country Club. They are selling boxes of personalized golf balls for $25.00 per box. Th
How did the new middle class transform the social structure of Great Britain during industrialization?
Which type of triangle is formed with the points A(1, 7), B(-2, 2), and C(4, 2) as its vertices?
Why do you think that Marx’s “dictatorship of the proletariat” did not happen?
A solid figure has 5 faces, 8 edges, and 4 vertices. What figure is it?
Which is not an accurate statement about America's decision to go to war in 1812? A. Young leaders in the South and West wanted to go to war to protect America
Which is not an accurate statement about America's decision to go to war in 1812? A. Young leaders in the South and West wanted to go to war to protect America
What Is The Disadvantages Of Despotic Government?
How did Suharto come to power in Indonesia?