GraGal600463 GraGal600463
  • 25-09-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of coffee costs $14.99. What is the cost per ounce?

Respuesta :

Lovelee22
Lovelee22 Lovelee22
  • 25-09-2021

Answer:

$0.94 per ounce

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

14.99/16=0.936875

Answer Link

Otras preguntas

How does sourcing increase your understanding of a document?
That crayon is broken but you may borrow it
6 Nina was very because she got lots of presents. A interesting B lovely C happy
Describe the composition of the Supreme Court.
What is the gcf of 16 and 12 with work
1. It is usually played by a marching band to accompany sagalas in procession. 2. This song is sung by a child dressed like an angel lifting the veil of the mou
How many atoms of manganese are in 1.00 g?
What would be the printed output of the Python code to the right?
16. (-4) = what is the answer​
Write V- 5in simplest radical form