nerd09339 nerd09339
  • 25-09-2021
  • Mathematics
contestada

Five 15-oz bottles for $4.13, Unit price for each bottle.

Respuesta :

HE4TWAVER
HE4TWAVER HE4TWAVER
  • 25-09-2021

Answer:

$0.82 or eighty-two cents

Step-by-step explanation:

If the total price for 5 bottles is $4.13, that would mean we would have to divide by 5 to get the price for each bottle.

$4.13 ÷ 5 = 0.82

So therefore the unit price for each bottle is $0.82 or eighty-two cents.

, Hope this helps :)

Have a great day!!

Answer Link

Otras preguntas

(15 - 36 divided by 4) (9 x 2)
Choose three nationalities of people in central america.
A single person earns a gross biweekly salary of $840 and claims 5 exemptions. what is the person's net pay. a. it is the same as the gross pay. b. it is $11
Help i will give you best answer and medal What is the volume of a cone with a radius of 3 feet and a height of 6 feet? Use 3.14 for pi. Round your answer to th
From which type of cells did ulticellular organisms arise?
"Winston searched the house, but his cordless communicator could not be found." , What poetic is found in this scenario?A)falling action. B) flashbac
What would be the expected effect on plants if the atmospheric co2 concentration was doubled?
Which are the solutions of x2 = –13x – 4?
What is the value of the digit in the thousands place 25049?
What affects did Robert Hooke work have on our world? help i have 5 minutes ill go to school please help thanks you i appreciate that