sarahumanp8Megh4ight sarahumanp8Megh4ight
  • 22-12-2016
  • Mathematics
contestada

You go to a team dinner with your aunt and uncle. the cost of a student meal is $5.50. meals for adults cost $12.50 each. how much does it cost for the three of you to go to the dinner?

Respuesta :

Porshia
Porshia Porshia
  • 22-12-2016
Equation:
(12.50 x 2) + 5.50
25 + 5.50
25 + 5.50= 30.5
Answer is 30.5
Answer Link
monkeypaw06 monkeypaw06
  • 18-12-2018

Answer:

(12.50 x 2) + 5.50

25 + 5.50

25 + 5.50= 30.5

Answer is 30.5

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

Please help i really need to get this done. three activities in your everyday life that involve electromagnetic energy
Brian has a medical condition called cone dystrophy. what are his syptoms
Could an experiment similar to young's two-slit experiment be performed with sound? how might this be carried out? does it matter that sound waves are longitudi
The largest angle in a triangle is three times as big as the smallest angle, and the middle angle is twice as big as the smallest angle. find the measures of al
Given: r and s are intersecting lines. Point P lies on r and s. Point Q lies on r and s , What can you conclude about P and Q? State the theorem that supports y
The technician's first step in a/c system service should be to:
Severe folate deficiency in adolescence can result in:
When physically attractive people are also assumed to be smarter and nicer, which perception distortion has occurred?
MATH HELP PLEEEEEASE The function f(x) varies inversely with x and f(x)=2 when x=16. What is f(x) when x=4? ♦ 128 ♦ 72 ♦ 40 ♦ 8
Can you hepl me please? Puzzle 4