all9eJra3lgirl all9eJra3lgirl
  • 25-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of turkey costs (3w 8) dollars and a pound of cheese costs (4w-3) dollars.mrs.young bought 2 pounds of turkey and three pounds of cheese.

Respuesta :

KateBlake
KateBlake KateBlake
  • 25-12-2016
[tex]x = 2(3w + 8) + 3(4w - 3)[/tex] , where x is the total cost in terms of w.

[tex]x = (6w + 16) + (12w - 9)[/tex]

[tex]x = 18w + 7[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

this was a crossword puzzle given to me but i dont know how to solve crossword puzzles... help​
Robin and Shaon obtained 5/6 and 4/5 of the total marks respectively in the annual examination.Robin obtained 30 marks more than Shaon.What is the total marks?
what is different between prokaryotic and eukaryotic​
You are the manager of a bank. You need to decide whether to approve a 10-year loan application from a 25 year old student to finance her MBA. The loan will yie
You have $15,000 to invest and would like to create a portfolio with an expected return of 10.1 percent. You can invest in Stock K with an expected return of 8.
The following statements regard product differentiation in monopolistic competition. Label the following statements as being either true or false. Each label ma
If you own a share of stock in a company and the risk associated with its business falls, you would expect a capital loss. a higher dividend. a bubble. a capita
what benefits do we acquire by following social norma and values . Make a list.​
((-5) - 9+ (7+(-6)))*(-4)
A home cleaning service takes more time to clean larger spaces. The table shows the number of minutes it takes for the service to clean a certain number of squa