flowerfhulx flowerfhulx
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Mikah bought a dozen cupcakes for her friend's birthday. If she paid $3.48 for the cupcakes, what was the cost per cupcake?
A.$0.28
B.$0.29
C.$1.80

Respuesta :

XxToXiCxX
XxToXiCxX XxToXiCxX
  • 21-10-2021

Answer:

29 cents each

Step-by-step explanation:

Answer Link
Ineedhelpfillerl Ineedhelpfillerl
  • 21-10-2021
B because you could divide $3.48 by 12 because there are 12 cupcakes in a dozen
Answer Link

Otras preguntas

How do solve this problem
what about in percent
A musical manuscript, also called a _____ is the the blue print to a musical piece.
Use the data in the table to write a rule that estimates the relationship between flying time t and distance traveled d
A gallon of gasoline cost 30 in 1960 and $1.30 in 1980. What was the percent increase in the price of gasoline?
The width of a rectangle is y feet long. The rectangle is 4 feet longer than it is wide. What is the area of the rectangle? Which expression represents the area
what is developmental delay? why is it so important to respond promptly when one is suspected?
is vinegar an organic compound inorganic compound base or acid?
What is a binary message
Nos sugieren que _____ mucho antes de participar en la carrera de los 5 km.