raidenerai91 raidenerai91
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $8.28 for an 18 ounce jar of peanut butter. How much does it cost per ounce of peanut butter?​

Respuesta :

ryanh0342
ryanh0342 ryanh0342
  • 21-10-2021

Answer:

8.28/18 = 0.46

46 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the correct noun form of the verb "to facilitate"
for a science experiment marcia dissolved 1.0 kilograms of salt in 3.0 liters of water for a different experiment Bobby dissolved 2.0 pounds of salt in 7.0 pint
what was a major problem with the central government under the articles of confederation a) the central government could collect unlimited taxes from the people
25+{2[3+8-7(25/5)+11]}
An adult with a BMI of 25 to 30 is considered, A. Healthy B. Underweight C. Obese D. Overweight
what steps must a historian take to evaluate historical evidence
how to write 20,484,163 in word form
Please help! analyze the equation below and answer the question that follows. x + 17 = 37 which property is included in the justification for the steps used to
"Ben can type 153 words in 3 min. At this rate how many words can he type in 10 min.?"
Pope Urban II, Saladin, and King Richard the Lion-Hearted are leaders associated with the (1) Age of Charlemagne (2) Crusades (3) Glorious Revolution (4) Counte