tillyholt tillyholt
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

7. Kate bought 4 pounds of apples
for $10.80. How much did it cost for
one pound of apples?

Respuesta :

maxcmoreno maxcmoreno
  • 22-10-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$10.80 for 4 pounds of apples

How much for 1 pound?

$10.80/4 pounds = cost of 1 pound of apples

answer: $2.70

Answer Link

Otras preguntas

Listening to the radio, you can hear two stations at once. Describe this wave interaction
What can be said about voters today more than voters in the past?
A translation is applied to the square formed by the points A(−3, −4) , B(−3, 5) , C(6, 5) , and D(6, −4) . The image is the square that has vertices ​ A′(−3, −
Being r // s, determine the value of x
how did americans try to fight the influenza epidemic of 1918?
Explain how the punishment fits the crime in the Inferno, and how each crime is an excess, not a moderation (which is Aristotles idea of injustice).
Which African American below invented an early version of the gas mask? Elijah McCoy Garrett Morgan Granville Woods Jan E. Matzeliger
Minxia counted 40 green cars and 20 silver cars in the parking lot. If the number of green cars stays the same, how many more silver card would need to be added
A Direct Object Pronoun may be glued onto an infinitive if there is one in the sentence? True False
Solve the system by the elimination method. Check your work. R - 9S = 2 3R - 3S = -10