Nobodyishere7777 Nobodyishere7777
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Alonzo buys cheese from the local farmers market the graph below shows the cheese cost in cents versus its weight in ounces use the graph to answer the questions

Alonzo buys cheese from the local farmers market the graph below shows the cheese cost in cents versus its weight in ounces use the graph to answer the question class=

Respuesta :

andrewgravley26
andrewgravley26 andrewgravley26
  • 22-10-2021

Answer:

35 cents per 1oz

Step-by-step explanation:

there is a slope of 1 so the cost of 1 oz is equal to (1,1)

Answer Link

Otras preguntas

What kind of help does the support group American Council on Alcoholism provide? A. It helps friends and family deal with the alcoholic. B. It provides referral
You can buy 20 ounces of cereal for 4.40$ or 16 ounces of the same brand for 3.68$ which is the better buy?
What’s the order from least to greatest. Please Help
When your engine is running, the battery is
A radio station have free tickets to 10% of the people attending a concert. The radio station gave 640 people free tickets. What is the total number of people w
Over time, people who abuse alcohol become so tolerant that their bodies rely on alcohol for everyday functions. What type of addiction does this describe?
The borders of played never change. True or false
Which statement about a nonpartisan election is true? Most school and city officers are chosen in this way. Successful candidates must be identified by party. S
What happened to Stonewall Jackson? A) He was accidently wounded by one of his own soldiers, and days later he died. B) He defeated Lee's troops at the Ba
The social activism of the Second Great Awakening