clarkdenya clarkdenya
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

At a fabric store, Mrs. White spent $24.50 for 3 1/2 yards of fabric. How much money did each yard cost?

Respuesta :

misskate716 misskate716
  • 22-10-2021

Answer:

7

Step-by-step explanation:

total cost/total yards=cost per yard. $24.50/3.5=7

Answer Link

Otras preguntas

Big ,heavy,and usually provided by the school is what ?/ 9 letters
what is a synonym for the word afford
Find the lengths of two segments whose sum is 45 and whose ratio is 2:3
Why is Proclamation of 1763 a cause?
what is 312% of 10.5 ?
what was the name given to theodore roosevelt's plan to keep the wealthy from taking advantage of small businesses and the poor
show me how to solve the following problem 12.4 divided by two- fifths
If x and y are both negative, when is x-y positive?
What is the capital of Texas
Find the exact solution to the equation. Show your work. 4^(12-4x) = 256 (I know the answer is 2, the thing I don't know how to do correctly is showing my wor