littlechungus09 littlechungus09
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12 pound bag of oranges for $18.75 what was the unit price

Respuesta :

giantsny15
giantsny15 giantsny15
  • 22-10-2021

Answer:

the unit price is $1.56

Step-by-step explanation:

18.75/12 = 1.56

Answer Link

Otras preguntas

Three amplifiers with the following characteristics are cascaded Amplifier 1: Avoci = 100, Ril = 2 ka, Roi = 1 kg Amplifier 2: Avoc2 = 200, Ri2 = 4 ks, Ro2 = 2
The statement below is from a document. without support from congress or the president, efforts to avoid compliance with enacted law are not likely to succeed.
Which set of events is listed in chronological order: 4, 3, 6 or apex?
what is work does as object moves horizontally?
What is the purpose of government? Select a quotation from a US leader on the subject of government. Then, write an argumentative essay that explains why you ag
Consider the first five terms of an arithmetic sequence. -34, -44, -54, -64, and -74 which explicit formula defines the given arithmetic sequence?
Find the solution of the system of equations. 9, x, minus, 2, y, equals, minus, 50 9x−2y= −50 minus, 3, x, plus, 7, y, equals, 4 −3x 7y= 4.
A student is writing a research report about the Liberty Bell. He found a print source that is credible and has accurate information. Read Source 1 and the dire
Answer to If a point is on the bisector of an angle, than it is:
In the first half of the nineteenth century, nationalism in Italy and Germany emerged differently than in France mainly because: