beebee1213
beebee1213 beebee1213
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

19. Ryan bought 5 boxes of cereal and spent $9.45. Solve
the equation 5b= 9.45 to find the cost of each box.

Respuesta :

jakejan22101
jakejan22101 jakejan22101
  • 22-10-2021

Answer:

$1.89

Step-by-step explanation:

Given Equation:

5b=9.45

What are we looking for?

b

We must solve by making b by itself:

5b=9.45

÷5      ÷5

b = 9.45/5

b = 1.89

Therefore, each box of cereal costs $1.89

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

99 pnts Dos museos importantes en Perú son El Museo de Antropología, Arqueología e Historia y el Museo de _______________.
In what ways would understanding the body positions directions and planes assist you with tasks related to the musculoskeletal systems?
View the verb. (have) won Which principal part is this verb form? a. past b. present c. past participle d. present participle
The kush were influenced culturally by the Egyptians in what way
How many Pounds is 18 oz
Answer me quickly please
Which number is the same as 2.5 x 10^-3? A. 0.00025 B. 0.25 C. 0.0025 D 0.025
i'm not really sure whats the answer is
look carefully at the marked physiographic ocean chart. are the locations of earthquakes and volcanoes randomly scattered over the earth or do they seem to be m
Meiosis is the process that produces sperm and eggs by reducing the gamete cell's number of chromosomes from _____to _____. diploid to haploid haploid to diploi