1011158
1011158 1011158
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Determine which is the better buy.
4 gallons of oil for 9.16$ or 11 gallons of oil for 25.30$

HELP ME PLS

Respuesta :

trienvan00
trienvan00 trienvan00
  • 22-10-2021

Answer:

4 gallons of oil for $9.16

Step-by-step explanation:

[tex] \frac{4}{9.16} = \frac{1}{x} [/tex]

[tex]4x = 9.16[/tex]

x = $2.29

[tex] \frac{11}{25.30} = \frac{1}{x} [/tex]

11x = 25.30

x = $2.30

Answer Link

Otras preguntas

3k+10=2k-21 (2-step equation)
i dont get the answer
Convert each of the following 1. 5.5 Yg=__?___ Eg ​
i dont get the answer
29. The ancient Chinese modified their environment to increase food production by 1. terrace farming 2. removing rain forests 3. digging irrigation canals 4. de
how do you graph y=1x+6
A Mercedes Benz with mass 1.8×10^3 kg is traveling east bound at +15.0 m/s, while a compact car with mass 9.00×10^2 kg is traveling west bound at -15.0 m/s. The
Can someone answer these questions? 1. If antibiotics typically target peptidoglycan in the cell wall, then which type of bacteria would be more difficult to ki
Write two details about the Olmecs! -answer fast pls-
Help me It's a Quiz The figure below shows the quotient of fraction 1 over 2 divided by fraction 1 over 6 .