isabellagaming1987
isabellagaming1987 isabellagaming1987
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Zach bought 8 pieces of bubble gum that were $0.20 each. He used a number line to find the total cost. Choose the numbers to complete the sentences.

Respuesta :

iNeeedYou iNeeedYou
  • 24-10-2021

Answer:

He moved 7 hash marks and the product is $1.60

Step-by-step explanation:

It’s says he starts at 0.2 on the number line, so that’s the second hash mark after the 0. If you move to the right on each hash all the way til the 2, you moved 7 times.

The product of 8 x .20 = 1.60

Answer Link

Otras preguntas

Help me please PRECALCULUS correct answers only please
please please please help I'm desperate
Read the sentence. The famous Battle of Shiloh was fought in the southern state of tennessee. Which change should be made to the capitalization in the sentenc
For every dollar billy makes he has to pay $.15 to his dad for it if he makes $827 how much money does Billy have to pay to his dad
What is a primary source? A a newspaper article about an actual person or event B a document created by someone who heard about an event C a photograph taken by
what does the house of burgess do
Evaluate the function when f(x) = 2x + 2, when x = -1. A. 4 B. -4 C. 3 D. 0
Fort Sumter was a turning point in the Civil War because __________. it marked the official declaration of secession for the states of South Carolina, Mississi
What is ​ 4.16 ​ as a mixed number in simplest form
suppose the x intercept of the graph of y=f(x) are 2 and 3. what are the x-intercepts of y=8f(x)