darivelasquezavelar darivelasquezavelar
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of using a game facility is $1 for every 12 minutes. Talisa writes the function for the cost per hour as

Respuesta :

jasminet0974 jasminet0974
  • 22-11-2021
m=minutes
h=hours


$1 + 5m
Answer Link

Otras preguntas

Sandy cut out 2 squares and 7 circles from a piece of cardboard. The length of the sides of each square was x inches and radius of each circle was y inches. The
Laura wants to show 70 in tens. How many tens will she draw? How do you know?
What is found in every organ
140 fluid ounces increased by 45%
seth traveled 1 mile in 57.1 seconds. about how fast does seth travel in miles per hour
How did an unstable government affect the economy of Rome?
how did Rome's location affect its development?
a roadside vegetable stand sells pumpkins for $5 each and squashes for $3 each. One day they sold 6 more squash than pumpkins and their sales totaled $98. Write
Which of the following is an example of indirect characterization? A. "Three times Della counted it. One dollar and eighty-seven cents. And the next day would
which of the following statements about sexual attraction and intimacy in the work place are true