tutorialmill
tutorialmill tutorialmill
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

Rajni bought 2 1/2 kg onion at ₹ 30 1/2 per kg. Find the amount spent by Rajni​

Respuesta :

SalmonWorldTopper
SalmonWorldTopper SalmonWorldTopper
  • 22-11-2021

Step-by-step explanation:

Given that

The cost of 1 kg onions = Rs. 30 1/2

The cost of 1 kg onions = Rs. 61/2

If Rajini bought 2 1/2 kg onions then

The total cost of 2 1/2 kg onions

→ 2 1/2 ×( 61/2)

→ (5/2)×(61/2)

→ (5×61)/(2×2)

→305/4

Rs. 305/4 or Rs. 76 1/4

The cost of 2 1/2 kg onions is Rs. 76 1/4.

Answer Link

Otras preguntas

A field recording is a: O A. compressed audio file that saves space. O B. file of sounds created in a special studio. O c. track of music featuring one instrume
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST
5p + 2p= Property to write an equivalent expression
Can someone help me?
If force 1 has a magnitude of 5 N (forward) and force 2 has a magnitude of 30 N (forward), what is the net force acting on the object? A.) 25 N forward B.) 35
how would a small bar magnet be oriented when placed at position x ? option c is wrong.
Question 4 of 10 Which expression is equivalent to (b^m)^m? A. b^n-m B. b^n+m C. b^n•m D. b^n/m​
write an essay about not liking to read
Jenny counted the coins in her bank. She had 4 times as many nickels as dimes. She had 8 more quarters than nickels. She had 52 dimes. How many quarters did Jen
10. Which militant political group is responsible for many of the hardships faced by people living (1 point) in Afghanistan? O guerrillas ONAFTA O Taliban O ref