chikunwiunyumi chikunwiunyumi
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

Christopher buys 1/2 pounds of cheese for $3.60. How much would it cost per pound of cheese?

Respuesta :

mathgenius89
mathgenius89 mathgenius89
  • 23-11-2021

Answer:

$7.20

Reasoning:

[tex]\frac{1}{2} * 2=1[/tex]

[tex]3.60*2=7.20[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

If a football player passes a football from 4 feet off the ground with an initial velocity of 36 feet per second, how long will it take the football to hit the
What is the slope of the line that passes through the points (7,26) and (12, -39)?​
what cells have a nucleus ​
Write a proper email to a teacher. Prompt : requesting an extension for an important assignment.
will give brainliest to correct answer!!Scientists are studying compounds in a newly discovered rainforest plant. The plant produces an unusual substance that l
what are some simularities between spontaneous generation and biogenisis generation​
7/8x3/9= reduce your answer on the lowest terms
what is 3,207 rounded to the nearest thousand?? what is 3,207 rounded to the the nearest hundred?? what is 3,207 rounded to the nearest ten?? (the num
The values in the x column represent a specific number pattern, while the values in the y column represent a different pattern. Which graph provides a visualiza
Scientists studying ocean water will want to know how much salt is dissolved in it. What are they measuring? temperature density salinity