ashlynforster ashlynforster
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

Sweet Treats Bakery sells gourmet cookies. If three gourmet cookies cost $7.95, then
how much will it cost to buy 10 cookies?

Respuesta :

claracrimson
claracrimson claracrimson
  • 23-11-2021

Answer:

$26.50

Step-by-step explanation:

7.95/3=2.65

2.65*10=26.5

Answer Link
prahladkutty9
prahladkutty9 prahladkutty9
  • 23-11-2021

Answer:

$26.50

Step-by-step explanation:

If 3 cookies are 7.95, we can do 7.95/3 to find the cost of 1 cookie.

1 cookie is 7.95/3 = 2.65.

Now, we can find the cost of 10 cookies by simply multiplying 10 to the cost of 1 cookie, which is 2.65*10 = 26.5.

10 cookies will cost $26.50.

Answer Link

Otras preguntas

Does the table represent a function? Why or why not?
Can someone help me with an idea please? I need something like this for math and science week but i think my idea is really lame. It has to be a photograph and
[tex]7w+2=3w+94[/tex]
Please help!!!!!!!!!!!
The Americans had a clear advantage fighting on their own soil during the American Revolution. Choose ALL examples of ways the Americans used geography to thei
En la siguiente secuencia de oraciones, reemplaza las palabras que no tienen sentido con las siguientes: Literatura – materia – trabajos – mostrada – director –
two example of solid -solid solution​
Solid solid soluton example​
Find f(4) for the function below. f(x) = |x-7| + 3
I WILL MARK AS BRAINLIEST! Simplify