rinokumura98292
rinokumura98292 rinokumura98292
  • 24-11-2021
  • Mathematics
contestada

If Elena’s ice cream cost $1.50 more than Jada’s ice cream, how much more did Elena’s toppings weigh?

Respuesta :

Mimiccr
Mimiccr Mimiccr
  • 24-11-2021

Answer: 3

Step-by-step explanation: toppings are 50 cents so 50 * 3 = $1.50

Answer Link

Otras preguntas

Slander is illegal in the United States. Slander is best described as A)a type of voting ballot B)discrimination based on race. C)lies or intentionally false st
A machine can wrap 110 candies per minute. At this production rate, how many candies can the machine wrap in 15 minutes
At 100 units of output, total cost is $10,000 and variable cost is $6,000. What does average fixed cost equal at 100 units?
How do you work this out?
Gina has a jar of marbles that contains 7 blue marbles, 5 red marbles, and 8 green marbles. She randomly selects a marble, records the color, and places the mar
(05.02) Help me please time tenuous! Thanks sooo much. Empareja la palabra de vocabulario con la definición. Match the vocabulary word with the definition. Matc
A school auditorium has 966 seats in 42 equal rows. How many seats are in each row? Show work.
A business's balance sheet cannot be used to accurately predict what the business might be sold for because: A) it identifies all the revenues and expenses of t
Factor each expression and write the factored form in the table Factored form Expression - 30x - 20 12x - 28 -10x-5
The simple 3.4-kg pendulum is released from rest in the horizontal position. As it reaches the bottom position, the cord wraps around the smooth fixed pin at B