mikah bought a dozen cupcakes for her friends birthday. if she paid 3.48 dollars for the cupcakes what was the cost per cupcake. explain please

Respuesta :

12 cupcakes = $3.48
1 cupcake = $3.48/12 = $0.29

Each cupcake must equal $0.29. To prove this, if we multiply 0.29 by 12, we should get her original cost of $3.48.