kkmebabs42
kkmebabs42 kkmebabs42
  • 22-01-2022
  • Mathematics
contestada

Which unit price is lower, $4.50 per half pint or $44 per gallon

Respuesta :

jen4755 jen4755
  • 22-01-2022

Answer:

$44

Step-by-step explanation:

There are 8 pints in a gallon, so 16 half pints = 1 gallon

4.5 * 16 = $72  

$44 per gallon is much cheaper

Answer Link
rebeccaxomeara
rebeccaxomeara rebeccaxomeara
  • 22-01-2022
The gallon is cheaper as there is 8 pints in a gallon. 16x4.50= 72€
Answer Link

Otras preguntas

Seasonal changes occur because of A. Earth’s tilt. B. Earth’s shape. C. the distance between Earth and the moon. D. the time of year.
The sum of three fourths of a number and 1 is -5
A table can help_____. A.find synonyms for words B. Organize thoughts and ideas C. Spellcheck you document D. Find the pronunciation of a word Sorry it does
Enhancing your skill-related fitness abilities will help you
what are the steps of sexual reproduction
What is the purpose of the biogeochemical cycles?
why can't the square root of 37 be simplified
In the late 1800s, American cities suffered from serious environmental pollution due to which of these causes? A. improper disposal of used car batteries
Where is the most of South America's population located
When an ice cube sits out on a warm day and melts where does the heat go?