Lunar07
Lunar07 Lunar07
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

Brand X costs $1.56 for 12 ounces. Brand Y costs 2¢ more per ounce. What is the cost of 15 ounces of Brand Y?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-01-2022

Answer:

ok so if its 12 ounces that means that y cost 24 more so

1.80 then it goes up by 3 ounces to 15

3*2=6

1.80+0.06=

1.86

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

Who wants a free brainliest?
How heavy is a gallon of water
Pls helpp im failing
Graph of the equation?
Copper reacts with silver nitrate to produce silver and copper(II) nitrate according to the equation below: Cu + 2AgNO3 →Cu(NO3)2 + 2Ag Calculate the number of
Why do you think Texas contributed so many troops to the American War effort?
Now I have 123 points, whoever stays updated will get 100 of them. I will release the 100 pt. question soon. Stay updated!
consider the arithmetic 2+4+6+8+10+12+14+16+18+20.... and answer the questions that followna.(i)T1=........ S1=........(ii)Express T1 in terms of S1can anyone
Please answer thx people
Write the following number correct to 2 significant figures: 3644000 Hurry Plz NO TIME!!!