Heather11123
Heather11123 Heather11123
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

7) If you can buy 4 tulip bulbs for $8
then how many
bulbs can you buy with $32?

Respuesta :

semsee45
semsee45 semsee45
  • 23-01-2022

Answer:

16

Step-by-step explanation:

8/4 = 2  so each bulb costs $2

To find how many bulbs you can buy with $32, divide 32 by 2 = 16

Answer Link
olatunjiopeyemi744
olatunjiopeyemi744 olatunjiopeyemi744
  • 23-01-2022

Step-by-step explanation:

4 tulip bulbs ×32$ =128/8$ = 16

Answer Link

Otras preguntas

Democracy vs elitism
why is the unsaturated zone not filled woth water
In the 1970s, the shah of Iran was A. returned to power by the CIA. B. overthrown and sent into exile. C. replaced with his son Mohammad. D. given power and too
Which of the following are basic human rights?
Malik buys and sells parts. he bought tires for $45
Why did progressive movement want the direct election of senator?
Kazimir stopped jogging at 8:15. He started jogging 20 minutes earlier. At what time did Kazimir start jogging?
what colors would look really artistic if i put them to together?
a student pushes a 40-n block across the floor for a distance of 10 m how much work was done to move the block​
idk this thing help me out asap​