Heather11123
Heather11123 Heather11123
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

One bunch of grapes costs $2.
How many bunches
can you buy for $28?

Respuesta :

kayla71807
kayla71807 kayla71807
  • 23-01-2022

Answer:

14 bunches

Step-by-step explanation:

Make a proportion:

[tex]\frac{1 bunch}{2 dollars} = \frac{x bunches}{28 dollars} [/tex]

Cross multiply

28 = 2x

Simplfy

x=14 bunches

Answer Link
aliciauamunika aliciauamunika
  • 23-01-2022

Answer:

14

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which is an effect of heat exhaustion? (1) Itchy red skin (2)steady pulse (3)Dizziness (4)Unconsciousness
What is another way that diamonds are useful
in which poem does robert frost explore the pleasure of childhood in rural new england
Help me please I do not understand
Why does a solid change to liquid when heat is added
23 POINTS can you show your work as well as ANWSER this problem
What’s the correct answer
What is the "positive phase" of drinking?
Is the process by which companies create value for customers and build strong customer relationships in order to capture value from customers in return?
Help !!!!!!!!pleaseeeee