conniejvallandingham conniejvallandingham
  • 24-01-2022
  • Mathematics
contestada

Three friends decide to take a surfing lesson. Each person has to pay for the cost of the lesson. They must also pay a $15 equipment rental fee. If their total bill is $120. how much does just the lesson cost for each person?

Respuesta :

jennahelplol jennahelplol
  • 24-01-2022
ANSWER $25 a lesson
15 x 3 (friends) = 45
120 - 45 (equipment rental fee) = 75
75 divided by 3 (friends) = 25
Answer Link

Otras preguntas

let event a=it snows on Thursday. which event i most likely to be independent of a ?
If a model scale is 1 foot to 5 feet, how long will the model be
Securing a mortgage is an example of short term goal or long term goal.
need help on this question
the teaching of Confucius
In to kill a mocking bird how does scout describe Atticus at the begging of chapter 10?
Very high,jagged lines on a seismogram indicate that an earthquake is either
Artist create Tivitt he and desire to communicate this creativity is what results in a work of art which artist communicated his vision of the night sky paintin
Chronic Wasting Disease is a fatal disease that affects deer, elk, and moose. To be safe, hunters should:
A baker uses 4.5 pounds of flour daily. How many ounces of flour will he use in two weeks?