cupcakeparty0617
cupcakeparty0617 cupcakeparty0617
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

can someone please help I need help with all of this​

can someone please help I need help with all of this class=

Respuesta :

14802278 14802278
  • 25-01-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer 1 :

x=5

25/30 = 5/6 because it is divided/multiplied by a factor of 5

Answer 2 :

1 donut = 45cents

$2.70 / 6 = 45cents

Answer 3 :

3/10 =

1.5/5

or

6/20

or

9/30

or

30/100

Answer 4 :

x=15

3/8 = 15/40 because it is divided / multiplied by a factor of 5

Answer 5:

1 oz is 0.14 cents

$1.68 / 12oz = 0.14 cents

Good Luck!

Answer Link

Otras preguntas

How do I divide pi by 1000?
In the following sentence, which word is an adverb used to modify a verb? The young girl quickly learned the rules of the board game. A. Game B. Girl C. Learne
How were monks and friars similar?
Which statement shows how Darwin’s theory of evolution was used by social Darwinists to explain the differences between the classes?
What is the role of dna in determining an organism's traits?
Why do all market economies have taxes to support armed forces, police forces, public schools, and at least some form of public transportation? Socialist propag
Gary is catering a picnic. There will be 118 gusts at the picnic , and he wants each gust to have 12-ounce serving of salad. How mach salad should he make?
What is a peninsula
The transfer of the heat by the direct contact of particles of matter is A.pressure B.radiation C.conduction D.convection
A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price?